Strona główna Poradniki Formaty Tiery Smogona

Tiery Smogona

Tiery są sposobem na skategoryzowanie pokemonów pod względem ich użyteczności w walkach. Im pokemon jest silniejszy i częściej używany, tym znajduje się w wyższym tierze.

Zostały one opracowane przez Smogon w oparciu o dane uzyskane z symulatora walk pokemon Showdown. Do standardowych tierów, zaczynając od najwyższego, należą: Ubers, OverUsed (OU), UnderUsed (UU), RarelyUsed (RU), NeverUsed (NU), PU oraz Little Cup (LC). Istnieją również Borderline (BL1, BL2, BL3, BL4), pokemony znajdujące się w nich są rzadko używane by znaleźć się w danym tierze, ale również są za silne, aby mogły pozostać w niższym: OU-BL1, UU-BL2, RU-BL3, NU-BL4. Pokemony z wyższych tierów nie mogą być używane w niższych, ale pokemony z niższych tierów, mogą być już używane w wyższych. W każdym z tierów obowiązują Klauzule Showdown.

Uber znajdują się w nim najbardziej potężne pokemony. Są to przede wszystkim mocne pokemony legendarne oraz inne zabronione w tierze OU, najczęściej ze względu na ich wysokie statystyki, zbyt mocny moveset, albo bardzo silne ability. Jedynym pokemonem niedozwolonym w tym tierze jest Mega Rayquaza, która przewyższa swoją siłą nawet pokemony z tego tieru.


 

OverUsed jest to główny tier Smogona. Uznawany jest za najbardziej zaawansowany i prestiżowy. Jest on również podstawą do tworzenia pozostałych tierów. Pokemony zbyt silne, które mogą zachwiać balans gry, trafiają do tieru Uber.


 

UnderUsed znajdują się tutaj pokemony, które nie są już tak często używana jak w tierze OU, czyli jest około 50% szans na spotkanie danego pokemona w tierze OU w dwudziestu walkach. Są one na ogół słabsze od pokemonów z tieru OU, jednak wciąż mogą być w nim całkiem skuteczne. Zakazane są w tym tierze ability: Drizzle, Drought, Shadow Tag.


 

RarelyUsed w tym tierze z kolei znajdują się pokemony, które nie są często używane w tierze UU, czyli jest około 50% szans na spotkanie danego pokemona w tierze UU w dwudziestu walkach. Tak jak poprzednio, są one na ogół słabsze od pokemonów z tieru UU, jednak wciąż mogą być w nim całkiem skuteczne. Zakazane są w tym tierze ability: Drizzle, Drought, Shadow Tag.


 

NeverUsed znajdują się w tym tierze pokemony, które nie są często używane w tierze NU, czyli jest około 50% szans na spotkanie danego pokemona w tierze RU w dwudziestu walkach. Pokemony te są one na ogół słabsze od pokemonów z tieru RU, jednak wciąż mogą być w nim całkiem skuteczne. Zakazane są w tym tierze ability: Drizzle, Drought, Shadow Tag.


 

PU to jedyny tier, którego skrót nie posiada rozwinięcia. Znajdują się tutaj pokemony, które nie są już tak często używana jak w tierze NU, czyli jest około 50% szans na spotkanie danego pokemona w tierze NU w dwudziestu walkach. Są one na ogół słabsze od pokemonów z tieru NU, jednak wciąż mogą być w nim całkiem skuteczne. Zakazane są w tym tierze ability: Drizzle, Drought, Shadow Tag oraz ruch: Chatter.


 

Little Cup to rodzaj walk wprowadzony w 2 generacji gier pokemon. Został przyjęty bardzo pozytywnie przez wielu graczy, dzięki czemu stał się oficjalnym tierem Smogona. Walki rozgrywają się przy pomocy pokemonów na 5lvl w najniższym stadium ewolucji. Pokemony bez ewolucji są zakazane. Co więcej, zakazane są w tym tierze ruchy: Dragon Rage oraz Sonic Boom, jak również pokemony: Drifloon, Gligar, Meditite, Misdreavus, Murkrow, Scyther, Sneasel, Swirlix, Tangela, Yanma.