Strona główna Poradniki Mechanika Role Pokemonów

Role Pokemonów

Zróżnicowanie typów, zdolności i statystyk wśród Pokemonów nadaje każdemu z nich rolę, bądź pewien zestaw ról, jaki dany stworek może wypełniać. Związane jest to ze wspomnianymi cechami, które determinują potencjał do wypełniania konkretnych niszy przez wybranego Pokemona. O ile wiele z nich cechuje się zróżnicowaniem tego, co mogą czynić w drużynie, tak większość jest zdeterminowana do jednej lub kombinacji kilku z ról.

Attacking LeadPierwszy wystawiany pokemon, którego głównym celem jest atakowanie i zazwyczaj nic więcej.
Baton PasserNajpierw używa ruchów wzmacniających, takich jak Sword Dance albo Agility, a następnie ruchu baton pass, aby przenieść te wzmocnienia na innego pokemona
ClericUżywa ruchu Aromatherapy lub Heal Bell, aby wyleczyć siebie i resztę zespołu z dodatkowych statusów.
Dual ScreenerPokemon, który używa ruchów Reflect, Light Screen oraz Wish, a następnie jest zmieniany na innego pokemona.
Glass CannonPokemon, którego siła ataku jest bardzo duża, jednak jego obrona jest bardzo krucha.
Mixed SweeperSkupia się na atakowaniu pokemonów przeciwnika zarówno atakami fizycznymi, jak i specjalnymi.
Phazer / Pseudo-hazer / ShufflerPokemon, który używa ruchów takich jak: Roar, Whirlwind, Perish Song lub Yawn, które zmuszają przeciwnika do zmiany swojego pokemon.
Physical SweeperSkupia się na atakowaniu pokemonów przeciwnika atakami fizycznymi. Może również posiadać ruchy wzmacniające, takie jak: Sword Dance lub Dragon Dance.
Rapid Spinner / SpinnerPokemon, który używa ruch Rapid Spin, do usunięcia hazardów.
Revenge KillerGłównym celem jest zabicie pokemona przeciwnika lub stworzenie zagrożenie, po tym, kiedy to my straciliśmy pokemona. Pokemony te charakteryzują się bardzo dużym atakiem i szybkością.
Special SweeperSkupia się na atakowaniu pokemonów przeciwnika atakami specjalnymi. Może również posiadać ruchy wzmacniające, takie jak: Nasty Plot lub Calm Mind.
SpinblockerUniemożliwia użycie przez przeciwnika ruchu Rapid Spin.
StallbreakerNiekoniecznie zabija Wall przeciwnika, ale utrudnia lub uniemożliwia jego działania, niszcząc strategię przeciwnika.
Status AbsorberUniknąć, usunąć lub wykorzystać na swoją korzyść jeden lub więcej stanów, zazwyczaj dzięki kombinacji Rest - Sleep Talk lub specjalnego ability.
Suicide LeadZazwyczaj z niską obroną, który próbuje szybko rzucić hazardy oraz zapobiec rzuceniu hazardów przez przeciwnika używając ruchu Taunt.
SupporterUużywa nie ofensywnych ruchów z korzyścią dla zespołu.
TankPrzyjmuje na siebie ataki fizyczne i specjalnej, jak również atakuje skutecznie przeciwnika.
TrapperSprowadza przeciwnika do trudnej sytuacji w której zarówno atakowanie jak i zmiana pokemona przez przeciwnika, może się skończyć dla niego utratą pokemona, gdyż jest narażony na ataki: Pursuit, Sucker Punch lub przedmiot: Choice Scarf.
Utility PokemonMoże wykonywać wiele różnych ról, jednak zwykle jest przystosowanego do jednej, która dobrze komponuje się z resztą zespołu.
Utility CounterMoże odeprzeć wiele różnych zagrożeń, jednak zwykle jest przystosowany do odpierania tego, które najbardziej zagraża reszcie zespołu.
WallNiezwykle skutecznie przyjmuje ataki zarówno fizyczne i/lub specjalne.
WallbreakerPrzeznaczony specjalnie do niszczenia Wall pokemonów. Dokonuje tego dzięki bardzo wysokim statystykom ataku.